دوشنبه 14 دی‌ماه سال 1388

 

 

 

شاید اکثر ما وقتى سوار هواپیما مى شویم بجز لذت خوشی و شادی مسافرت ٬ لذت عبور کردن هواپیما را از لابه لاى توده ابرهاى آسمان را محسوس می کنیم که با شوق و شعف خاصى هر کدام دوست داریم صندلی مسافرتی ما کنار یکی از پنجره هاى بیضی شکل هواپیما باشد تا به آسمان و گذر از میان توده ها ى مختلف الحجم ابرها خیره شویم و لذت این احساس پرواز به آسمانها را فراموش نکنیم  . حالا بستگی دارد چند بار در ماه ، چند بار در سال ، یا اصلا دوباره سوار هواپیما نشویم اما همان یک بار و یا چند بار نشستن در هواپیما و عبور از میان ابرها برایمان لذت بخش و غنمیت بود .   

 

    

 

امروزه نیازى نیست براى تماشاى ابرها باید و حتماً از پنجره هاى هواپیما آنها را تماشا کرد ، مى توان از برجهاى قد برافراشته جهان به تماشاى ابرها ادامه داد و زندگى در ابرها را تجربه کرد ، برجهایى که نه تنها چشم را به حیرت انداخته بلکه عقل آدمیت را از ساحت و ذوق معماران و ترفندهاى معماری بکار گرفته شده در این برجها به حیرت مى اندازد .    

 

 

                                     

 

 امروز 4/1/2010 میلادى بلندترین برج دنیا در شهر دبى کشور امارات عربى متحده افتتاح مى شود ، بلندترین برج دنیا " برج دبى"  که طى چندین سال ساخت ارتفاع واقعى این برج بدلیل رقابت بین سازندگان برجهای بلند در دنیا مخفى نگه داشته شده بود امروز قبل یا بعد از افتتاح دیگر یک راز معمارى نخواهد ماند ! . تصمیم ساخت برج دبى صد در صد یک تصمیم دولتى بود ، زیرا همانطور که مى دانیم شریان حیات این کشور از طریق تجارت و سیاحت تأمین مى شود ، و تصمیم ساخت برج دبى توسط دولت دبى محور تجارت و اقتصاد از یک سو و محور نفت دبى را از سوى دیگر به توریسم محورى ربط و سوق خواهد داد و از این طریق دبى را با جهان و جهانیان آشنا مى کند و سالیان ملیونها توریسم و بازرگان را به این سرزمین رویایى خواهد کشاند . (هدف و تصمیم عالی !) .  

 

                     

 

برج دبى یکی از نمونه های معماری مشتق از معمارى اسلامى است که بلندترین مسجد دنیا با ارتفاعی در حدود ۶۰۰ متر بر روى این برج براى نمازگزاران بنا شده است و مسجد برج دبى با تفاوت ارتفاع در حدود 420 متر بلندتر از مسجد برج کشور سعودى محسوب می شود . حاکى است که  این مسجد با حروف و نقوش اسلامى توسط خطاط (خوشنویس) معروف یکی از کشورهای عربی حکاکى و مزین شده است . 

 

برج دبى طبقه 124 خود را براى عموم مردم اختصاص داده است تا از آنجا ابرهاى آسمان و بقیه برجها و ساختمانهاى شهر تجارتى – سیاحتى دبى را براحتى تماشا کنند . 

 

                    

 

 

ضمنا از دیروز که خبر رسمی افتتاح برج دبى در سراسر دنیا پیچیده شده بود ، بورس دبى با این اعلام شاهد افزایش خرید و فروش سهام بسیار بالایى بود ، و شاید اعلام افتتاح برج دبى٬ حکومت دبى و متورط شدن حکومت و شیوخ حاکم در این کشور را از خسائر مالى و ورشکستگی اقتصادى تا حدى کمک کند .! (که البته اکثر کارشناسان اقتصادى این امر را بعید مى دانند !) . 

 

  

و براى اطلاعات بیشتر از برج دلخراش آسمانها ...اینجا را بخوانید .   

  


 

اضافه شده ۱۵ دی ۸۸  

پ.ن۱: دیروز در مراسم افتتاحیه ی بلندترین برج دنیا٬ حاکم دبی غافلانه ترین خبر تغییر نام این برج را از برج دبی به " برج خلیفة " تقدیم حضور ۶۰۰۰ نفره ی این افتتاحیه نمود .   

پ.ن۲: ارتفاع واقعی این برج ۸۲۸ متر اعلام شد . 

 

 

  

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number