X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:: بــنــگــــر یــ ::.
چهارشنبه 3 بهمن‌ماه سال 1386

 

 

ما در هر شهر تمیز و زیبا که پا مى گذاریم مردم آن شهر را که منشأ نظافت هستند تمجید خواهیم کرد و این حاکى از آن است که در نظافت شهردارى را یارى دادند .

هرمزگان که یک شهر بندرى ـ سیاحتى و تجارى است، پدیده اى عمومى و گسترده است ، که علاوه بر گردشگران داخلى که از گوشه و کنار کشور براى دیدن زیبایى هاى جنوب و خلیج فارس به استان مى آیند، روزانه صدها تاجر، صنعتگر و کارگر خارجى در استان رفت و آمد مى کنند. که با دیدن معضل همیشگى زباله در سطح هر یک از شهرستانهاى استان که متاسفانه این پدیده زیبایى این شهر را بطور جدى خدشه دار کرده است، نیازمند ساماندهى و رسیدگى است.

               

 

معضلات زیست محیطی ،آلودگی هوا ، ترافیک و... ، تنها معدود مواردی از این قبیل مشکلات است که در این بین ، باید بحران زباله ها و دفن آن هم به آنها اضافه کرد. در حال حاضر به خاطر تولید بیش از حد زباله ، جمع آوری غلط و بازیافت ناقص زباله های خانگی ٬ فاضلاب شهری و  ساختمانی و انباشت زباله در حاشیه شهرها با آلودگی شدید خاک و تجمع حیوانات ولگرد و جوندگان و حشرات خطرناک مواجه هستیم. تخلیه غیر قانونی زباله در مناطقی که فاقد خدمات جمع آوری زباله جامد هستند، امری بسیار رایج است.

  

به خاطر دارم که شهرداری بندر عباس خواستار این بود که عملیات تنظیف و جمع آوری زباله و امور خدمات شهری از طریق مناقصه عمومی به شرکتهای واجد الشرایط واگذار نماید. که با واگذاری آن به بخش خصوصی ، در بخشی از هزینه ها صرفه جویی شود !!! .

 

این طرح بسیار عالى بود و جنبه مثبتى را بهمراه داشت که  زباله ها  به موقع در مبدا ، تفکیک و به درستى ، جمع آورى و حمل شوند و شهرها تمیز و محیط زیست سالم براى شهروندان ایجاد شود . براى همین کار بسیارى از شرکتهاى خصوصى قابلیت خود را براى این طرح مهیا کرده بودند و با هزینه اى که دولت براى این طرح در نظر کرفته بود ، نه تنها خواستار جمع آورى زباله و دفن آن بودند بلکه مى خواستند زباله ها را تفکیک و در اخیر بازیافت کنند .

 

                

 

از آنجایى که معضل همیشگى دفن زباله در استان شکل حادترى به خود گرفته است. معضلى که زیبایى هاى استان را تحت الشعاع قرار داده و هر روز ابعاد گسترده ترى به خود مى گیرد. وقتى که میلیون ها تومان هزینه مى شود تا زباله ها جمع آورى و انتقال داده شده و نهایتاً دفن شوند. چرا این میلیون ها را صرف نصب دستگاههاى زباله سوز کنیم؟  مى توان با چندین میلیارد تومان  چرخه اى را ایجاد کرد که طى آن زباله را بازیافت کنیم .

 

زیرا زباله ى استان قابلیت بازیافت و تبدیل شدن به کود و خاک کشاورزى را داراست، چرا با سوزاندن زباله به طبیعت خیانت کنیم؛ با بازیافت همچنان که کشورهاى پیشرفته عمل مى کنند مى توانیم از منابع استفاده بیشترى کنیم و حتى به فکر درآمدزایى از این حوزه نیز باشیم.

 

           

 

بطور مثال : شاید باورش براى عده اى سخت باشد ولى کشورهاى مانند چین و هند از همین قوطى هاى نوشابه خانواده ای پودرى درست مى کنند که جایگزین سیمان مى شود. و از این پودر در ساخت کفپوش و سقف پوش کاربرد دارد.!!!

 

و اما معضل جمع آورى زباله ٬ بازیافت و بهره بردارى از بازیافت زباله ها به این سادگیها هم نیست که داریم فکرش مى کنیم  .  داد و بى داد مردم از بوى تعفن زبالها ... بیماریهاى ناشى از آن ...زباله هاى فراوان محله ها و کوچه ها که حتى حیوانات هم از خوردنش سیر شده اند .

 

با طرح مثبت مناقصه شهردارى شرکات واجد الشرایط قابلیت خود را براى این کار مهیا کرده که بعد از روزها و ماهها دوندگى در اداره ها ، سازمانها ، بانکها ، شهردارى و ..... مناقصه واگذار مى شود. داستان از واگذار شدن مناقصه شروع مى شود ... که براى جمع آورى زباله ها باید زباله ها را از شهردارى خریداری کرد!!!!! در ازاى خرید هر کیلو زباله فلان مبلغ را باید پرداخت تا زباله را جمع آورى کرد .!!!!! و بازیافت شوند و از این بازیافت برای استان کاری انجام داد!!!! کشور ما واقعاً کشور با حالیه ؟؟.....

 

                                    مربوط (۱) : در بین زباله ها این چنین فاجعه هایی هم پیدا میشه ....!!! 

                

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number